By Super User on Friday, 30 July 2021
Category: blog

Šta je web hosting i koji tip odabrati za projekat

Ukoliko imate svoj web sajt ili planirate da imate sigurno ste se susreli sa pojmom web hosting. Web hosting je servis koji se nalazi na udaljenim serverima i ima ulogu skladištenja vašeg web sajta, koji od trenutka kada je smešten na hosting postaje vidljiv na Internetu. Naravno još jedna od osnovnih komponenata koja uz web hosting čini da vaš web projekat bude vidljiv je i domen ili adresa sajta.

Hosting se sastoji iz operativnog sistema servera i kontrolnog panela koji u sebi sadrži brojne alate i funkcije da bi se što lakše prilagodio potrebama korisnika.

Obzirom da je ceo veb sajt uskladišten na web hosting nalogu, potrebno vam je da on bude brz, pouzdan i da podržava sve servise koji su potrebni da bi vaš veb sajt normalno funkcionisao. Takođe, treba van hosting koji nudi dovoljno protoka (drugim rečima, količina poseta vašem sajtu koja vam je dozvoljena u okviru protoka) i prostora na disku (količina prostora koja je potrebna za skladištenje svih fajlova vašeg veb sajta). Pri izradi web sajta najčešće se kod agencija uz izradu sajta pruža i usluga hostinga ali u nekim slučajevim je potrebno i sami da se odlučite za neki od web hosting tipova. Neki od tipova hostinga koji se najviše koriste su :


Shared Hosting

VPS Hosting

WordPress Hosting

Dedicated Hosting

Cloud Hosting


Shared Hosting ili deljeni hosting je najosnovnija vrsta veb hostinga. To je isplativ i najbolji izbor za male veb sajtove ili početne nivoe. Kao što ime implicira, veb stranice koje koriste deljeni hosting će deliti resurse sa drugim web sajtovima na jedinstvenom serveru. Ovaj tip hostinga podržava mogućnost da na jednom mestu posedujete više web sajtova, ali će oni u tom trenutku da dele resurse ovog hostinga. Dakle ukoliko želite da na vašem deljenom hostingu posedujete web sajtove manjeg obima kao što su blogovi, sajtovi manjih biznisa, mini prodavnice, landing stranice, ovo je pravi hosting za vas. Ukoliko mesečne posete vašeg sajta nebi prelazile posetu veću od 10 000 do 20 000 posetilaca mesečno.

VPS označava "virtuelni privatni server". Ova vrsta hostinga je korak iznad deljenog veb hostinga. Kada veb lokacija preraste svoj zajednički plan, uobičajeno je da vlasnici nadograde na VPS. Sa virtuelnim privatnim serverom, vaša veb lokacija će i dalje deliti jedan server sa drugim veb lokacijama. Međutim, broj veb lokacija sa kojima ćete ga deliti je znatno manji. Glavni server je podeljen na više virtuelnih servera - otuda i ime. Ove virtuelne servere mogu prilagoditi pojedinačne veb lokacije.Veb lokacije sa velikim datotekama poput video zapisa i slika trebalo bi da imaju u vidu VPS. Interaktivne veb stranice sa složenim datotekama će bolje raditi na VPS-u za razliku od deljenog servera.


WordPress hosting u osnovi je veb hosting koji je optimizovan za WordPress. Najbolji WordPress hosting planovi takođe dolaze sa WordPress instalacijama sa jednim klikom. WordPress hosting obično ima dodatnu sigurnost koja je posebno dizajnirana za sajtovee koji rade na WordPressu. Budući da je WordPress CMS najčešće korišten širom sveta, te veb stranice predstavljaju veći rizik od sajber kriminala. Tako da je dodatna sigurnost definitivno velika prednost.

Namenski serveri su vrhunac linije u veb hostingu. Kao što ime kaže, imaćete namenski server koji pripada vama i vama samima. Ovo je najskuplja vrsta veb hostinga, ali dolazi sa dodatnim prednostima. Pošto nećete deliti resurse ili bilo šta drugo sa drugim veb sajtovima, vaš sajt će funkcionisati vrhunskim performansama. Web sajtovi koje se nalaze na namenskom serveru imaju potpunu tehničku kontrolu nad podešavanjima servera. Vi birate softver, konfiguracije i sve ostalo što vam je potrebno. Ne treba uzimati u razmatranje namenski server ukoliko vaš sajt ne dostigne  100.000 mesečnih poseta. Velike lokacije za e-trgovinu i preduzeća trebalo bi da razmotre namenski plan hostinga jer mogu imati potpunu kontrolu nad funkcijama svog servera. Veb sajtovi koji zahtijevaju najviši nivo sigurnosti, poput sajtova koje pohranjuju finansijske podatke ili medicinske podatke, imaće koristi od namjenskog servera.


Cloud hosting je novija vrsta veb hostinga. Najbolje se može opisati kao hibridna verzija VPS-a, ali isplativija. Planovi hostinga u oblaku dolaze sa više udaljenih servera. Svaki server ima različite odgovornosti. Ako je jedan od servera ugrožen ili ima problema, drugi serveri na mreži preuzeće te odgovornosti i pokriju loše funkcionisanje prvog. Cloud hosting je najbolja opcija za veb stranice srednjih i velikih preduzeća koje se brzo razvijaju. Ako je saobraćaj na vašem sajtu nepredvidiv i planirate da ga skalirate stalno u narednim mesecima ili godinama, tada biste trebali razmotriti plan hostinga u oblaku. Bilo koja veb lokacija sa više od 50.000 poseta na mesečnoj stranici mogla bi razmotriti plan oblaka. 

https://hostingfacts.com/

Kako odlučiti koji paket hostinga je za vas?

Postoje brojni faktori koji mogu biti od značaja za izbor hostinga. Tip servera koji odaberete uticaće na elemente poput performansi, sigurnosti, skalabilnosti i nivoa upravljanja vašim veb stranicama. Vrsta sajtai količina prometa koji ćete dobiti uticati će i na vašu odluku o izboru opcije veb hostinga. Na primer mali lični blog sa 5000 posetilaca mesečno imaće različite potrebe za hostingom nego veliki veb sajt za e-trgovinu sa 250.000 poseta mesečno. Tako je hosting najbolje prilagoditi welicini sajta i broju poseta .

Leave Comments