Šta je SSL i koja je njegova uloga ?
Verovatno ste nekada dok ste surfovali Internetom primetili da neki veb- sajtovi u adress baru, gde se nalazi naziv sajta počinju sa http:// dok neki drugi imaju još jedno dodatno s https:// . Oni su neretko u zelenoj boji I nekada je moguće da bude ispisana firma ili organizacija u zelenom delu. Taj dodatak znači da je sajt poseduje SSL (Secure Socket Layer) sertifikat. Šta to zapravo znači ?
SSL je kriptografski protokol koji omogućava pouzdan prenos podataka putem mreže. To je garancija sigurne veze između posetioca i veb sajta.HTTPS je značajno poboljšao sigurnost HTTP podataka. Ako je na veb lokaciji instaliran SSL, tada se svi podaci prenose putem HTTPS - sigurne verzije HTTP protokola. On šifrira korisničke podatke i prosleđuje ih vlasniku veb lokacije putem TCP protokola za transport. Drugim rečima, sve informacije koje korisnik unosi su skrivene šifrovanjem od trećih strana: operatora, Wi-Fi administratora i provajdera.
Preuzeto sa sajta gogetssl.com
Zato ukoliko je potrebno da na veb-sajtu ostavljate neke lične informacije, pošaljete poruku putem forme, bilo koji vid slanja informacija, kao i procesi plaćanja proizvoda i usluga. SSL štiti ove vaše korake tako što enkriptuje vaše podatke i time štiti da neka treća strana presretne i preuzme podatke. Zato danas skoro i da ne postoje web prodavnice koje ne poseduju ovakav vid zašite.
Dakle benefiti SSL sertifikata su obostrani kako za vlasnike veb-sajtova tako i za posetioce. Posedavanje SSL sertifikata za vlasnike sajta osim većeg povernja posetilaca je i u tome što web brauzerii daju informaciju da je sajt bezbedan, kao i web pretraživači koji jednu od stavki za bolje rangiranje imaju i posedovanje ssl a, dok reputacija sajta i opšti utisak za posetioce su neuporedivo veći. Što se tiče posetilaca kao što je predhodno navedeno predstavlja sigurnost kako obavljanja platnih transkacija, tako i ostavaljanje poverljivih ličnih informacija čini bezbednim.
Ono što je još važno pomenuti to je i na koje sve načine je moguće proveriti da li postoji instaliran ovaj bezbednosni sertifikat. Pored već pomenutog dodatka https:// kada klinete na njega ili katanac pored pojaviće se padajuca lista sa informacija o ssl sertifikatu, a kada kliknete i na listu biće prikazano još detaljnijih informacija. Još jedan od načina na koji je moguće proveriti da li web sajt poseduje ssl sertifikat je da odete na neki od servisa, kao što su https://www.digicert.com/help/ , https://www.gogetssl.com/check-ssl-installation/ koji skeniraju sajt i pružaju detaljne informacije o sertifikatu.
Postoje I brojne vrste sertifikata od onih najprostijih, koji se mogu naći kao besplatnih pa do onih složenijih koji se plaćaju. Neki od ponuđača sertifikata su Digicert, https://www.sslforfree.com/,.Ukoliko želite da probate besplatan hosting za manje web sajtove sa besplatnim ssl sertifikatom možrte naći na hostingplanet... Ako imate nekih pitanja nedoumica, ili možda imate potrebu za izradom veb sajt kontkktirajte nas putem forme na naslovnoj strani.
Šta je domen i kako odabrati odgovarajući - Blog
Šta je web hosting i koji tip odabrati za projekat - Blog
Važni elementi svakog web-sajta na koje morate obratiti pažnju - Blog
Najčešći tipovi web sajtova - Blog
Primeri sajtova za mala preduzeća koji inspirišu - Blog
Blendtec -Sjajan primer izgradnje jakog online brenda - Blog
When you subscribe to the blog, we will send you an e-mail when there are new updates on the site so you wouldn't miss them.